Názory lekárov na soľné jaskyne

Ako sa lieči astma v tehotenstve

Bábätko do sauny a bude zdravé ako buk

Pobyt v jaskyni pozitívne pôsobí na široké spektrum zdravotných problémov.

Nemusíte ísť až k moru – mikroklíma soľnej jaskyne je mimoriadne intenzívna a pripomína prímorské oblasti. Vzduch je nasýtený mikročasticami suchej soli. Soľ použitá ku stavbe týchto jaskýň obsahuje okrem chloridu sodného i ďalšie, veľmi dôležité minerály a stopové prvky – jód, bróm, draslík, horčík, vápnik, železo, selén.Bolo dokázané, že tieto prvky sa v soľných jaskyniach uvoľňujú o mnoho intenzívnejšie než vo voľnej prírode. Preto v priebehu 45 minútového pobytu vdýchnete množstvo zodpovedajúce trojdennému pobytu pri mori. Mikročastice pôsobia nielen na pokožku. Ich vdychovanie zlepšuje funkcie slizníc, upokojuje zápaly a otoky a výrazne vylepšuje bunkovú imunitu. Jód, ktorý má, výrazné vazodilatačné schopnosti, pôsobí i na zmierňovanie bolesti, zlepšuje prekrvenie orgánov. Zlepšuje sa tiež látková výmena i spaľovanie tukov.


MUDr. Tibor Barta, PhD., primár I. Otorinolaryngologickej kliniky FNsP Bratislava – Petržalka

Liečbu akútnych, ale najmä chronických chorôb dýchacích orgánov (alergická a nealergická nádcha, chronický a akútny zápal hlasiviek, astma), ale aj stavy po chirurgických zákrokoch nosovej dutiny (nosovej priehradky, nosových mušieľ), prínosových dutín, hltana (operácie hltanovej a podnebných mandlí) a hrtana (operácie na hlasivkách) je vhodné podporiť tzv. klimatickou liečbou.
Klimatická liečba, čiže klimatoterapia, patrí medzi nemedikamentózne liečebné metódy, pri ktorých je organizmus vystavený liečivým účinkom špeciálneho klimatického prostredia (vysokohorské prostredie, pobyt pri mori, ale napr. aj v jaskyni). Klimatická liečba urýchľuje liečebné a hojace procesy. Soľ, ktorú denno-denne používame pri varení a príprave jedál má aj iné využitie. Využívajú sa aj liečivé účinky jej minerálov. Liečebný účinok soli je známy už stáročia. Príkladom sú rôzne procedúry na báze soli, či už priamo v soľných baniach alebo za pomoci rôznych inhalačných prístrojov v sanatóriách. Všeobecne sa odporúčajú prechádzky pri mori, hlavne za rána alebo po dobrom vlnobití, keď je ovzdušie ionizované a nabité prvkami jódu. No aj keď nás príroda na Slovensku neobdarila morom, blahodarné účinky morskej mikroklímy je možné získať aj u nás, v soľných jaskyniach. V ich ovzduší vládne výnimočná mikroklíma, tešiaca sa jedinečnou bakteriologickou čistotou. Vzhľadom na to, že soľ je jedným z prvkov nášho organizmu, je pre nás veľmi dôležitá.
Z pohľadu lekára otolaryngológa (špecialistu na choroby hlavy a krku), rozhodne odporúčam liečebné procedúry v soľných jaskyniach, ktoré výrazne napomáhajú zlepšiť kondíciu pacienta a urýchľujú hojenie a liečenie chorôb nosovej dutiny, prínosových dutín, hltana, hrtana a štítnej žľazy. Účinok tejto mikroklímy má však výrazné blahodarné účinky aj na iné choroby.


MUDr. Milan Šimko, imunológ – alergiológ, FNsP Bratislava – Kramáre

Spočiatku sa pripisoval priaznivý vplyv pobytu v jaskyni na dýchacie cesty tomu, že inhalované aerosóly rozpúšťajú viskózny hlien, ktorý sa potom lepšie odstraňuje z dýchacích ciest. Posledné výskumy však poukazujú na dôležitú regulačnú úlohu povrchovej vystielky kože a dýchacích ciest.
Zatiaľ čo koža má povrch okolo 2 m², dýchací systém má plochu okolo 100 m². Z tohto dôvodu je inhalačná terapia oveľa účinnejšia, ako pôsobenie aerosólu na kožu a zohráva dôležitú regulačnú úlohu v celom organizme. Práve týmito regulačnými mechanizmami sa vysvetľuje priaznivý vplyv tejto liečby aj na ochorenia, ktoré nesúvisia s dýchacími cestami.
Exaktnými štúdiami sa zistilo, že ďalší priaznivý účinok je priame usmrcovanie choroboplodných mikroorganizmov v dýchacích cestách. Aerosól v jaskyni obsahuje mikroelementy, ktoré sú súčasťou enzýmov a hormónov; organizmus ich potrebuje k optimálnej činnosti a v bežnej stredoeurópskej strave ich býva nedostatok. Pobytom v jaskyni si ich možno doplniť. Imunitný, nervový systém a systém žliaz s vnútornou sekréciou sú navzájom prepojené, aerosólová liečba ovplyvňuje všetky tri uvedené systémy, zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov, čím sa vysvetľuje komplexnosť pôsobenia uvedenej liečby, vrátane protizápalovej, s následným zmenšením bolestivosti pri reumatických ochoreniach, priaznivým pôsobením na niektoré duševné choroby a ochorenia srdcovocievneho aparátu.
Z empirických poznatkov klimatoterapie, kde sa zisťuje dlhodobé zlepšenie chorobných stavov prímorským pobytom v dĺžke minimálne troch týždňov, sme vyrátali na základe množstva aerosólových častíc prímorskej oblasti a v soľnej jaskyni, že trojtýždňovému pobytu pri mori by mal byť ekvivalentný 7 – 10-násobný 45-minútový pobyt v soľnej jaskyni.
Odporúčané indikácie vhodné na liečbu v soľnej jaskyni:

  • všetky zápalové a alergické ochorenia horných aj dolných dýchacích ciest
  • kožné alergické ochorenia, atopický ekzém, psoriáza, ochorenia spôsobené kontaktnou alergiou
  • zápalové ochorenia čreva, ulcerózna kolitída, Crohnová choroba, vredová choroba žalúdka a dvanástnika, dráždivý trakčník
  • ischemická choroba srdca, zvýšený krvný tlak, poruchy cievneho systému
  • degeneratívne aj zápalové reumatické ochorenia
  • vegetatívna dystónia
  • neurotické poruchy, depresívne stavy, chronický únavový syndróm, stresové poruchy
  • znížená funkcia štítnej žľazy

Prof. MUDr. Jiří Homolka, DrSc., prednosta I. pľúcnej kliniky 1. LF UK a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe

Liečivé účinky soli sú známe celé storočia a dnes sa k tomuto zdroju zdravia vraciame. Príkladom je liečba, akú podstupovali pacienti v 30-tych rokoch 19. storočia v soľnej bani Wielička v Poľsku a kde sa od roku 1958 už bežne liečila astma, choroby horných a dolných dýchacích ciest a alergické ochorenia.
Rovnako dobre vieme, že pri liečbe už zmienených chorôb, ale i kožných ochorení je veľmi prospešný pobyt pri mori. Niektoré zdravotné poisťovne na ne prispievajú alebo ich z veľkej časti hradia (napr. program Morský koník – VZP). Cestu k moru si však nie každý môže dovoliť viackrát za jeden rok.
U pacientov s astmou a zápaloch horných a dolných dýchacích ciest som si overil, že po 5 – 10-tich návštevách v soľnej jaskyni sa ich stav zlepšil podobne ako po prímorskej liečbe. Priaznivý efekt trvá asi 3 mesiace – v porovnaní s nákladmi na štyri zájazdy k moru ročne, spolu s liekmi, ktoré by pacienta dostali do dobrej kondície, je cena za návštevu jaskyne zanedbateľná. Ako odborník na pľúcne choroby sa k účinkom soľnej jaskyne na iné druhy ochorení nemôžem vyjadriť. Za seba len dodám, že som si na sebe overil príjemný relaxačný účinok.

zdroj: časopis Nová Tina, číslo 43, 26. augusta 2005

Návšteva soľnej jaskyne nahradí astmatikom liečebný pobyt pri mori. Slaný vzduch totiž tlmí alergické prejavy. Pobyt je prospešný aj ľuďom s chronickou nádchou, zápalmi nosohltanu alebo bronchitídou.
„Jaskyňa imituje prostredie prírodných soľných baní alebo prímorských oblastí, kde je vlhký vzduch obohatený o soli, a tým pádom tlmí zápaly horných i dolných dýchacích ciest,” vysvetľuje Jiří Homolka. Upozorňuje, že návšteva musí byť opakovaná niekoľkokrát, jaskyňa nemá efekt jednorazový.

zdroj: Hospodářské Noviny, príloha Zdraví, 1. augusta 2005


MUDr. Vladimír Volf PhD., pediater, Klinika detí a dorastu, 3. LF UK a FN Královské Vinohrady, Praha

Pobyt v soľnej jaskyni je novou, originálnou, účinnou a čisto prírodnou metódou nazývanou haloterapia. V soľnej jaskyni vládne unikátna a nenapodobiteľná klíma, vytvorená pôsobením veľkého množstva soli, z ktorej je jaskyňa postavená. Vzduch v jaskyni je nasýtený iónmi jódu, vápnika, horčíka, sodíka, brómu, selénu a ďalšími stopovými prvkami, čím sa vytvára mikroklíma, ktorá má obrovský pozitívny vplyv pre liečbu širokého spektra chorôb a výrazne podporuje imunitný systém, jednak u detí, ale aj u dospelých pacientov. Ďalší výrazne pozitívny vplyv soľnej jaskyne spočíva v tom, že vdychovaný soľný aerosól vysušuje mikrobiálne bunky patogénnych mikroorganizmov, ktorých sa telo následne zbavuje formou uvoľňovaných hlienov z dýchacích ciest. Tento jav sa označuje ako samočistiaci proces organizmu. Priamym dôsledkom tohto čistiaceho procesu organizmu je ústup zápalových zmien nielen v dýchacích cestách, ale aj v celom organizme.
Z praxe môžem potvrdiť, že pobyt v soľnej jaskyni významne pozitívne ovplyvňuje priebeh ochorení u detských pacientov s chronickými chorobami horných a dolných dýchacích ciest (zápaly hrtanu, senná nádcha, astma), kožných ochorení (atopický ekzém), chronických ochorení tráviaceho systému (Crohnova choroba, žalúdočné vredy), kardiovaskulárnych ochorení (vysoký krvný tlak) alebo porúch funkcie štítnej žľazy. Zároveň je potrebné zdôrazniť pozitívny vplyv mikroklímy v soľných jaskyniach na stabilitu imunitného systému, čo predstavuje veľmi dôležitý preventívny faktor v rámci chrípkových ochorení, ktorých zvýšené riziko je v súčasnej dobe veľmi aktuálne.
Nezanedbateľným prínosom je aj vplyv soľnej jaskyne na psychiku detských pacientov. Po vstupe do soľnej jaskyne na vás dýchne nenapodobiteľná atmosféra. Všade na stenách i na podlahe jaskyne je soľ, tlmené svetlo presvitá skrz soľné kamene na stenách, z reproduktorov sa šíri relaxačná hudba…
Pobyt v soľných jaskyniach u detských pacientov nie je možné použiť ako liečbu kauzálnu, ale ako liečbu doplnkovú. Je potrebné si ale uvedomiť, že pri mnohých ochoreniach má aj doplnková liečba zásadný vplyv na priebeh i prognózu základného ochorenia. Preto by sa malo na ňu pri detských pacientoch pamätať i s prihliadnutím k finančnej stránke tejto liečby v porovnaní s klimatickým pobytom pri mori.

Bábätko do sauny a bude zdravé ako buk